Jest to połączenie roweru górskiego i BMX. Używa się ich do uprawiania dyscyplin takich jak dirt, street i 4Cross.
Rowery typu dirt służą głównie do wykonywania ewolucji, skoków na tzw hopkach (dirt) oraz jazdy po przeszkodach miejskich - z wykorzystaniem murków, schodów, w skateparkach (street).
Ramy - pozbawione tylnej amortyzacji - wykonane są najczęściej ze stali chromowo-molibdenowej lub aluminium wzmocnionych w najsłabszych miejscach gussetami (na łączeniach rur). Jej rozmiary są małe i mieszczą się w przedziale od 12,5 do 15 cali. Rama posiada nisko opadającą górną rurę i dosyć duży kąt główki ramy. Taka geometria wpływa dobrze na prowadzenie roweru na płaskiej powierzchni i wykonywanie akrobacji w powietrzu.
Zazwyczaj stosuje się napęd typu singlespeed. Jeśli jest zamontowana przerzutka to tylna i koniecznie z napinaczem - zapobiegającym spadaniu łańcucha podczas wykonywania ewolucji. W rowerach dirtowych montuje się zazwyczaj tylko tylny hamulec.
Dirtówki jeżdżą głównie na małych - 24 calowych kołach, aczkolwiek nie jest to regułą - stosuje się także normalne 26" koła popularne w rowerach typu MTB. Posiadają one grube opony (ok. 2,3 cala szerokości) z dosyć łagodnym bieżnikiem.
Hasła powiązane