Slangowe określenie na wkładkę wszywana do spodenek kolarskich w kroczu. Jest wykonana ze skóry (dawniej stosowana była ircha), sztucznej skóry, lub - obecnie najczęściej - z materiału syntetycznego.
Grupa posłów i senatorów w Polskim Sejmie, którzy wspierają wszystkie działania prowadzące do rozwoju komunikacji oraz turystyki rowerowej. Powstała wiosna 2008 roku.
Produkowany w czasach PRL turystyczny model roweru marki Romet. Posiadał męską ramę ze stali niskowęglowej, tylną (prawdopodobnie pięciobiegowa) przerzutkę Favorit. Romet, lub Shimano. Koła o rozmiarze 27'' na stalowych, chromowanych obręczach.
Zintegrowany system buta i pedału, który zapewnia doskonałe przeniesienie energii rowerzysty na system napędowy roweru. Na cały system składają się dwa elementy: but i pedał.
Rurki montowane przy osiach kół w rowerach typu BMX. Służą do wykonywania ewolucji - np grindowania - czyli triku polegającego na zjeździe po poręczy. Na pegach rowerzysta może także stanąć i wykonywać ewolucje.
Piasta tylnego koła zawierająca wewnątrz mechanizm zmiany przełożeń. Działa on na identycznej zasadzie jak przerzutka rowerowa. Piasta wielobiegowa jest elementem układu napędowego roweru i działa na identycznej zasadzie jak przerzutka.
Turystyczny szlak rowerowy ciągnący się przez gminy powiatu poznańskiego oraz w niewielkim odcinku przez powiat gnieźnieński, zataczający pętlę dookoła Poznania.
Małe tuleje przyspawane do ramy do których są przymocowane szczęki w hamulcach typu cantilever oraz v-break. Piwoty służą jako osie obrotu dla szczęk hamulcowych.
Kawałek odpowiednio wyciętej blachy (zazwyczaj aluminiowej) mocowany do piwotów hamulca typu v-break, cantilever oraz hydraulicznych (np Magura)w celu zapobiegnięciu rozginania ramy (a dokładniej mówiąc rurek tylnego trójkąta) podczas silnego hamowania.
Rodzaj rur stosowanych do produkcji ram rowerowych mających dwie grubości ścianek - cieńszą w środku i grubszą na końcach (np 0,7 mm w środku i 0,9 na końcach).
Firma zajmująca się organizacją cyklu maratonów rowerowych pod nazwą Poland Bike Marathon. Została założona w 2010 roku w Wołominie. Dyrektorem Poland Bike Marathon jest Grzegorz Wajs
Polskie Stowarzyszenie Rowerowe jest organizacją o charakterze non-profit, zrzeszającą przedstawicieli polskich firm branży rowerowej: producentów rowerów i części rowerowych, importerów i dealerów rowerów, części i akcesoriów rowerowych.
Rodzaj rur stosowanych do produkcji ram rowerowych mających trzy grubości ścianek - grubsze na końcu, najcieńsze w środku o pośredniej grubości pomiędzy środkiem i końcem. (np 0,9 mm na końcach), następnie 0,7 mm i 0,5 mm w środku).
Mała tulejka o średnicy wewnętrznej nieco mniejszej niż pancerz. Zazwyczaj stanowi element ramy (jest przyspawana) i służy do zamocowania końca pancerza obsługującego linkę przerzutki i hamulca.