Technologia firmy Shimano wprowadzona po raz pierwszy w 1994 roku w przerzutkach Deore XT, mająca na celu zminimalizowanie oporów tarcia tak aby zmniejszyć siłę potrzebną do zmiany przełożenia.
Produkowany w czasach PRL miejski model roweru marki Romet. Posiadał ramę ze stali niskowęglowej, koła o rozmiarze 20'' na stalowych, chromowanych obręczach oraz kierownicę typu jaskółka.
Nieformalne (zazwyczaj) zawody rowerowe na terenie miasta zazwyczaj organizowane przez kurierów rowerowych. Celem jest zaliczenie wszystkich zadań w jak najkrótszym czasie.
Druga od dołu w hierarchii grupa osprzętu do rowerów firmy Shimano. Stosowana w najtańszych rowerach typu ATB, MTB, miejskich i trekkingowych (do ok 1000-1200 zł).
Część roweru którego zadaniem jest utrzymywanie stałego kontaktu koła z podłożem. Pod wzgledem fizycznym amortyzator jest urządzeniem słuzącym do pochłaniania i rozpraszania energii.
Forma ćwiczeń polegająca na pedałowaniu na specjalnym rowerze stacjonarnym (aquabike) zanurzonym w wodzie. Aquacycling łączy w sobie w sobie elementy aquaerobiku i ćwiczeń na rowerze stacjonarnym.
ATB - angielski skrót od "All Terrain Bike". Oznacza rower terenowy, uniwersalny służący do jazdy w każdym terenie. Jest "mniej wyczynowy" niż MTB - czyli rower typowo górski. ATB zazwyczaj posiada koła 26", czasami zdarzają się 28".
Ogólnopolski cykl wyścigów XC dla amatorów, Na imprezę, która jest już wpisana do kalendarza PZKol, składa się 6 wyścigów. Organizatorem cyklu jest Klub Uczelniany AZS Politechniki Wrocławskiej ZOD w Jeleniej Górze