ER-billboard - facebook

HyperGlide

Wprowadzony przez Shimano w 1989 system ułatwiający zmianę przełożeń w rowerze. Na HyperGlide (HG) składają się:

  • zestaw zębatek tylnych
  • łańcuch
  • bębenek

Kaseta HyperGlide

Każda zębatka poza najmniejszą posiada z jednej strony specjalne nacięcie (widoczne na zdjęciu), które ułatwia przejście łańcucha na kolejną - większą  koronkę. Co charakterystyczne system HyperGlide działa tylko podczas redukcji biegu (w odróżnieniu od systemu InterGlide działającego przy redukcji oraz przy wrzucaniu na wyższy bieg)

 

Bębenek HyperGlide

W przeciwieństwie do systemu UniGlide bębenek nie posiada zewnętrznego gwintu na końcu. Został on zastąpiony gwintem wewnętrznym - do którego wkręca się nakrętkę mocująca kasetę - tzw lock ring.  Drugą różnicą są podłużne wypustki (widoczne na zdjęciu z prawej), które w odróżnieniu od HyperGlide nie są jednakowej szerokości - jedna z nich jest węższa. Dzięki temu kasetę na bębenek możemy założyć tylko w jeden sposób.

Przez pewien czas - po wprowadzeniu systemu - dostępne były bębenki pośrednie - z gwintem wewnętrznym oraz zewnętrznym - dzięki temu umożliwiały stosowanie kaset UG i HG.

Dodatkowo w 1994 roku Shimano wprowadził kolejną - małą - modyfikację bębenka - HyperDrive-C.

Łańcuch HyperGlide

Do całego systemu jest przeznaczony odpowiedni łańcuch oznaczany symbolem "HG" - np HG-50, HG-90, HG-72

System HyberGlide wprowadzono w 1989 roku w 7-rzędowej kasecie Deore XT, gdzie zastąpił starszy system UniGlide. W 1995 roku powstał system InterGlide, który jednak nie przyjął się i praktycznie zniknął z ofert firmy Shimano. Równolegle z HG powstał system SuperGlide - odpowiednik HyperGlide dla zębatek mechanizmu korbowego.

Obecnie system HyperGlide jest praktycznie jedynym systemem używanym w osprzęcie firmy Shimano. Dodatkowo w 2011 roku powstał system HG-X - obsługujący kasety 10-rzędowe.

  

Hasła powiązane