ER-billboard - facebook

Encyklopedia Rowerowa

Złota strona tygodnia WprostWitamy w największym polskim zbiorze haseł rowerowych. Wybierz literę, na którą zaczyna się hasło lub wpisz do paska wyszukiwarki szukane słowo. Zachęcamy także do korzystania ze spisu tagów.

Encyklopedia Rowerowa zawiera obecnie prawie 500 haseł związanych z rowerami.

W lipcu 2012 roku EncyklopediaRowerowa.pl została Złotą Strona Tygodnia w rankingu tygodnika Wprost.

Losowe hasło:

Radler

RadlerRodzaj lekkiego piwa (a właściwie napoju na bazie piwa) o niskiej zawartości alkoholu (ok 2%). Nazwa "Radler" pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego "rowerzysta" i nawiązuje do możliwości wypicia takiego niskoprocentowego trunku i jazdy na rowerze.

RadlerRadlera zazwyczaj robi się mieszając piwo z różnego rodzaju lemoniadami w stosunku 50/50,  60/40 lub też 40/60. Za ojca tego rodzaju napoju uznaje się monachijskiego gastronoma Franza Xavera Kuglera. W 1922 roku goszcząc w swojej gospodzie w Bawarii znaczną ilość turystów i rowerzystów zorientował się, że nie posiada wystarczającej dla wszystkich ilości piwa. Postanowił rozcieńczyć pozostałą ilość trunku wodą z dodatkiem cytryny i limonki. Tak powstały napój cieszył się dużą  popularnością, więc na stałe wszedł do menu, pod nazwą "Radler" na cześć rowerzystów.

Niektóre źródła wspominają jednak, że pierwsze receptury radlera były znane już w 1912 roku.

Radler najpopularniejszy jest w Niemczech, aczkolwiek obecnie jest spożywany także w innych krajach europejskich takich jak Austria, Czechy, Chorwacja, Bułgaria. W Hiszpanii występuje pod nazwą clara, a w Francji i Szwajcarii  panache.

W Polsce radler pojawił się dopiero w 2012 roku. Obecnie są oferowane dwa tego rodzaju piwa przez browary:

  • Kompania Piwowarska - "Lech Shandy" - o zawartości alkoholu 2,6 %
  • Grupa Żywiec - "Warka Radler" - o zawartości alkoholu 2 %

Wbrew pozorom niektóre piwa typu "Cooler" - np. Redd's nie są Radlerami. Podobnie jak zwykłe piwa zawierają powyżej 4% alkoholu.

RadlerRadlerRadler

UWAGA ! Radler, pomimo niskiej zawartości alkoholu nadal jest napojem alkoholowym. Wypicie dwóch napoi tego typu o pojemności 500 ml jest równoznaczne ze spożyciem jednego piwa 500 ml.