ER-billboard - facebook

low-normal

hasła podobne: Rapid-Rise

Typ tylnej przerzutki Shimano z odwrotną sprężyną w stosunku do wersji klasycznej zwanej top-normal. Sprężyna rozluźnia się (czyli zmniejsza długość) podczas schodzenia na coraz niższe zębatki. Skutkuje to tym, że wodzik przerzutki w stanie spoczynkowym (przy luźnej lince) znajduje się nad największą zębatką. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwiejsze redukowanie przełożeń przy jeździe pod górę.

Po raz pierwszy (*) firma Shimano zastosowała Rapid-Rise w 1998 roku w grupie XTR w przerzutce tylnej RD-M951 (-GS oraz -SGS). Rozwiązanie low-normal nie zdobyło popularności i dzisiaj są oferowane tylko pojedyncze modele w tej technologii.

Pojęcia low-normal oraz Rapid-Rise oznaczają dokładnie to samo. Pojęcie Rapid-Rise pojawiło się w 1998 roku, a od 2003 zostało zastąpione oznaczeniem low-normal.

(*) Tak naprawdę zupełnie pierwsze przerzutki produkowane w latach 40. i 50. posiadały sprężynę ciągnącą wodzik w kierunki największej zębatki (tak samo jak obecnie w przerzutkach low-normal/rapid-rise). Po wynalezieniu pantografu w 1964 przez firmę Suntour odwrócono kierunek i odtąd w zdecydowanej większości tylnych przerzutek sprężyna ciągnęła wodzik w kierunki najmniejszej zębatki.

Hasła powiązane